ENEPROT   ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ

welcome

>Ποιοι είμαστε \ Ιστορικό

Ιστορικό δημιουργίας της Ένωσης

Στο διεθνές συνέδριο "Standardization, Τrade, Consumers" το 1994 στη Σόφια προτείνεται από τον Άγγελο Ζαχαριάδη να οργανωθεί ένα Βαλκανικό Συνέδριο για την Τυποποίηση. Καθώς η πρόταση εκείνη είχε ιδιαίτερα ευνοϊκή απήχηση, μεταφέρθηκε στην Πολυτεχνική Σχολή Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), στον Ελληνικό Οργανισμό Τυποποίησης (ΕΛΟΤ) και στο Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ/ΤΚΜ). Έτσι, από τους 3 αυτούς φορείς οργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη, 8-10 Μαΐου 1997 το 1ο Βαλκανικό Συνέδριο "Τυποποίηση και Συναφείς Δραστηριότητες ως Μέσο Συνεργασίας των Βαλκανικών Χωρών".

Με σημείο εκκίνησης το Συνέδριο εκείνο, μια ομάδα από επιστήμονες (που θεωρούν ότι η προτυποποίηση και η τυποποίηση είναι μια ενιαία γενική ενότητα η οποία πρέπει να είναι και η κοινή αφετηρία θεώρησης του κάθε θεματικού αντικειμένου όλων των ενεργειών και δραστηριοτήτων, όλων των ειδικοτήτων και κλάδων) δημιούργησε την Ένωση Ελλήνων Επιστημόνων για την Προτυποποίηση και την Τυποποίηση (ΕΝΕΠΡΟΤ) με έδρα τη Θεσσαλονίκη. Η ΕΝΕΠΡΟΤ έχει σαν κύριο στόχο να γνωστοποιηθεί ακριβώς αυτή η θεώρηση, ότι δηλαδή η προτυποποίηση είναι κοινό αντικείμενο όλων των ανθρώπων και ότι σαν τέτοιο θα πρέπει να εξετάζεται από όλες τις επαγγελματικές και κλαδικές ειδικότητες. Η ενασχόληση σε κάθε ειδικότητα, σε κάθε κλάδο, με την προτυποποίηση και την τυποποίηση ως ιδιαίτερο αντικείμενο, γίνεται με την λογική ότι η τυποποίηση - προτυποποίηση δεν είναι στοιχείο της συγκεκριμένης ειδικότητας και του συγκεκριμένου κλάδου, αλλά είναι το κοινό πρίσμα και η κοινή θέση θεώρησης όλων των κλάδων και ειδικοτήτων. Η λογική αυτή (που ακολουθείται από πολύ παλιά στις ΗΠΑ) εκτός του ότι δημιουργεί άριστες συνθήκες συνεργασίας, βοηθάει στην γενική και πλήρη αξιοποίηση των εμπειριών και γνώσεων του κάθε κλάδου, επιστήμης ή ειδικότητας και παρέχει τις δυνατότητες να δίνονται λύσεις σε κλαδικά και εξειδικευμένα θέματα ή προβλήματα.

Επίσης στόχος μας ήταν και είναι να μην δημιουργήσουμε άλλον έναν τυποποιημένο Σύλλογο, αλλά να λειτουργήσουμε έτσι, όπως πιστεύουμε ότι πρέπει να λειτουργεί ένα πρότυπο Σωματείο: Να λειτουργήσουμε ως μια ομάδα ανθρώπων με κοινή αντίληψη, σκοπούς και οράματα. Μια ομάδα όπου τα μέλη της δεν μένουν απλά θεατές των ενεργειών της αλλά κάθε μέλος της δραστηριοποιείται, όχι μόνο στην τομέα των ενδιαφερόντων του αλλά, συνεργαζόμενο, συνεισφέρει συνεχώς με τις ιδέες, τις εμπειρίες και τις γνώσεις του στην προώθηση του προγραμματισμού μας, στην εξέλιξη και βελτίωση της λειτουργίας μας, στην επίτευξη των στόχων μας.